Proje Park 2009

Geçtiğimiz 7-8 Mayıs 2009 tarihlerinde Erciyes Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen Proje Park etkiğinliğindeydik. Genel olarak güzel geçtiğini söyleyebileceğim etkinlikte en büyük üzüntümüz , sanayi katılımının neredeyse hiç olmamasıydı.

Sanayicilerle proje sahiplerini bir araya getirmeyi, üniversite sanayici işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan etkinlikte ne yazık ki hiç sanayici katılımın olmaması üzücüydü. Tabiri caizsse biz proje sahipleri kendi kendimizi ağırladık 🙂 . Yine de iyi açıdan bakmak gerekirse yeni arkadaşlarla tanışmak, fikir alışverişi yapmak en büyük kazancımız oldu.

Etkinliğin ilk günü TÜBİTAK teşvik programları ile ilgili düzenlenen oturum ile, TÜBİTAK’ın genç girişimcilere ve kobilere sağladığı destekler hakkında bilgiler verildi. Kobilere sağlanan ve %75′ e varan destekler gerçekten girişimciler için büyük fırsat. Ayrıca bir propjesi olup ta hayata geçirmek için maddi imkanları olmayanlara sağlanan genç girişimci teşvikleride dikkate değer.

2.gün Sanayi ve Ticaret Bakanlığının sağladığı teşviklere ve desteklere dair toplantıda da son derece dikkat cekici konular mevcuttu. Kendi adıma konuşmam gerekirse işletme kurmak isteyen ve bir fikri olan biz genç girişimcilere; kefilsiz, geri ödemesiz (hibe) 100.000 TL’ye varan destekler sunan Teknogirişim paketi dikkatimi çeken bir konu idi. Genel esaslarını Sanayi ve Ticaret Bakanlığından öğrenebileceğiniz paket kapsamıda 12 ay süre ile size 100.000 TL ye kadar destek sağlıyor. Ödemeler her 3 ayda bir paketler halinde yapılıyor. İşe yarayacağını düşündüğünüz bir fikriniz veya projeniz varsa hiç dumayın ve şansınızı deneyin.

Umarım bir sonraki etkinlikte katılım daha yüksek olur ve değerli fikirler fikir olmaktan çıkar ve ekonomimize kazandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir