Ubuntu Sen Ne Güzel Şeysin :)

Uzun süren denemelerden sonra sanırım en sonunda tamamiyle Linux’a geçmeyi başardım. Aslında linux ile tanışıklığım SuSe 7 zamanalrına dayanır. O zamandan beri kafam estiğinde kurardım bir süre sonra da kaldırırdım. Bu gelgit dönemlerinden sonra ve bir çok sürüm denedikten sonra nihayet ubuntu ile yola devam etmeye karar verdim.

İlk korku tabiki kullandığım dizüstünü (LG R400)  sorunsuzca tanıyıp tanımayacağı idi. Malum Windows kurulduğunda illa ki bir sürücü yükleme ritüeli yapmak gerekiyor. Bir diğer sıkıntı da aslında benim inadımdan kaynaklanıyor. Şöyle ki. Şimdi bu 64 bit destekli işlemciler çıkalı baya oldu da hani nerde yazılım? Bu soru yüzünden inatçı bir şekilde 64 bit için uğraşıyorum. Madem elimde kaynak var neden kullanmayayım. İşlemcimdeki o canım transistörler, kaydediciler boşa mı var. Neyse uzatmayalım. Ubuntu ile maceramızda 8.04 sürümünden itibaren başladı. O dönemlerde 64 bit kurulumda ufak tefek sıkıntılarım olsa da genel anlamda gayet sorunsuzdu.

Bu yakınlarda yayınlanan 9.04 ise işte bu diyeceğim sistem olmuş. 64 bit sürümünü sorunsuz bir şekilde benim çileli dizüstüne yükledim. Kablosuz ağ kartını, mavidişi (muhtemel sorun beklediğim yerlerdi) tanıdı ve çalıştırdı. WPA2 desteğide canavar hiç bir sıkıntı yok.

Velhasıl kurulumu tamamladık. Sıra geldi benim için öenmli programları bulmaya. İlk sırada bir mühendisin herşeyi olan ulu bilge MATLAB geliyor. Bir de baktık ne görelim. Matlab doğal olarak linux’a destek veriyor hatta üstüne üstlük 64 bitlik linux kurulumu da var. Kısaca çok şahane bir durum. Hemen kendilerini tedarik edip (ki nasıl olduğunu anlamışsınızdır 🙂 ) kuruluma geçtim ve sorunsuz bir şekilde kurdum. Denediğim sürümler 2008b ve 2009a ikiside sorunsuzca kuruluyor. Kurulumda dikkat etiğim şeyse şu oldu, Matlab’ın linux altındaki kurulumu ve çalışması daha hızlı.

İlk turu kazndık. Matlab sorunsuz çalışıyor.Sıra geldi diğer olmazsa olmazıma. Efendim bu naçizane kişilik FPGA ile uğraştığı için onun eli ayağı olan iki programı var. Biri Altera firmasının Quartus II v9.0 ‘ı ve diğeri de Xilinx ISE 10 (sanırım 11. sürümü de çıktı). Ne güzelki bu iki programında linux sürümleri mevcutmuş. Hemen tedarik edip kuruyoruz.Şİmdlik vaktim olmadığı için sadece Quartus II v9.0 ı denedim. Bir güzellik daha 64 bit desteği var bu programın 🙂 . Quartus ile ilgili ufacık bir sıkıntı oldu o da USB Blaster’ı yüklemek oldu. Ufacık bir “fstab” müdehalesiyle o sorunu da ortadan kaldırdık ve muhteşem bir sonuç daha. 64 bit linux altında çalışan iki adet 64 bit destekli program.

Benim için önemli olan bu programlar çalıştıktan sonra gerisi önemli değil. Diğer ihtiyaçlar (mp3,xvid, ıvır zıvır) gibi zaten sorunsuz bir şekilde hallediliyor. Sihirli kelimemiz “sudo apt-get install“.

Tabi her ihtimale karşı bir sanal makine oluşturup üzerine Windows XP mizi de kuruyoruz.

En güzelini söylemeyi unuttum. Vakti zamanında Turkcell’den hediye gelen bir bağlantı kartım vardı. Zaman zaman yolculuklara çıkarken internet erişmi için kullanıyordum. Büyük bir merakla kartı taktım ve ubuntu yine güzelliğini yaptı kartı tanıdı hatta seçebilmem için bana Türkiye’de bulunan GSM şebekelerinin listesini verdi. Turkcell i seçerek ve de sim kartımın pinini girerek kısaca 2 tıklama ile netteyim. Zaten bu yazıyı da şu an bu ekipman ile yazıyorum.

Ne diyoruz? Ubuntu (linux) sen ne güzel şeysin.

NOT: Boş bir vaktim de matlab için ve quartus için linux altında kurulum ile ilgili bir anlatım yayınlayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir