Bölüm 2: Kabul Mektubum Geldi, Sonra

İlk yazımızda belirtildiği üzere erasmus başvurumuzu yaptık ve beklemeye başlamıştık. Nihai bekleyiş 15 Aralık 2010’da son bulmuştu. Kabul mektubumuz geldikten sonra, erasmus ofisi bir kopyasını alarak dosyama koydu ve belgenin aslını bana verdi. Bu belge vize işlemleri için lazım olacak. Vize demişken bize bir de pasaport lazım. Daha önceden pasaport sahibi olanlar bu aşamayı atlayabilir. Bir de unutmadan ofis ile erasmus hibe anlaşmamızı da imzalayıp bir kopya okula bir kopya bana kalacak şekilde teslim ettik. Ne yaptık :

Kabul mektubumuzun aslını teslim aldık. Okuldan pasaport harcı ödememek için yazı aldık. (1 yıllık harç bedeli 95 TL cebinizde kalır)

Şimdi benim gibi ilk kez pasaport alacaklara tavsiyem bu muafiyet belgesini almayı unutmayınız. 95 lira gibi bir faydası var. Okuldan aldığımız muafiyet belgesini bölgenizde bulunan “Gelirler Dairesi (Müdürlüğü de olabilir)” e götürüyorsunuz. Defterdarlık içinde bulunan bir müdürlük kendisi. Okuldan aldığınız muafiyet belgesini burda kaydettirip onaylatıyoruz ki evrağımız resmi bir anlam kazansın. Buradaki işiniz yoğunluğa göre değişebilir ama benim 15 dk. da halloldu. Daha sonra Ziraat bankasına giderek yalnızca 50 TL tutarında olan defter ücretini yatırıyoruz. Harç ücreti için muafiyet aldık unutmayın. Bir de Ziraat Bankasından alacağınız dekontu unutmayın kaybetmeyin. Buraya kadar ne yaptık;

Okuldan aldığımız pasaport harç ücreti muafiyetine dair belgeyi Gelirler Dairesinde onaylattık. Ziraat Bankasına gidip 50 TL tutarındaki defter ücretini yatırdık.

Sıra geldi fotoğrafa. Pasaport için gerekli bilgileri aslında www.epasaport.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz. Unutmadan bazı illerde pasaport işlemleri için randevu almak gerekebiliyor buna dikkat edin. Benim gibi ufak bir ilde yaşıyorsanız (Niğde gibi) doğrudan gidip emniyete başvurabiliyorsunuz.  Ana konumuza geri dönelim. Malum ülkemiz de gecikmeli de olsa çipli pasaport uygulamasına geçti. Bu pasaportlar için istenen şeylerden biri de 5×6 boyutlarında biyometrik fotoğraf. Şimdi böyle değince ,biyometrik falan matrix gibi oldu, lakin basit bir şey aslında. Kurallar şu : beyaz fon olacak, sırıtmayacaksın ve iki kulağın da gözükecek. Yani benim anladığım o. Ayrıntılı bilgiler için www.epasaport.gov.tr adresine bakabilirsiniz. Pasaport başvurusu için bu fotoğraflardan 2 adet istiyorlar. Erkeklerin aklına şöyle bir soru gelebilir, ya bende top sakal, bıyık var arza çıkartmasınlar. Peşinen söyleyeyim bir sıkıntı olmadı. Benim gibi top sakal, bıyık ikilisine sahipseniz gerilmenize gerek yok. Benim olaydan anladığım sizi, size benzetelim babında bir olay. Yani neyseniz öyle gidin işte.

Fotoğraf işini de halletiniz ise sıra geldi parmak izi almaya. Emniyete gidip derdinizi anlattığınızda sizi ilgili birime yönlendiriyorlar. En azından buradaki emniyet müdürlüğünde öyle oldu. 5 Dk içinde tüm işlem tamamlandı ve bir belgeyi teslim aldık. Böyle fotoğrafımız, parmak izlerimiz falan. Baya CSI tadında bir olay yani 😀 Neyse son olarak bir de A4 boyutunda sarı zarf temin ettik. Aslında başında söyleyecektim unuttum. İşlemlere başlamadan önce bir emniyet müdürlüğüne gidip danışın. Burada ufak kağıtlar halinde neler lazım olduğunu gösteren bir liste hazırlamışlar o kağıtta yazılanları hallettiğinizde bir sıkıntı olmuyor. Bu aşamaya kadar ne yaptık;

 1. Okuldan aldığımız muafiyet belgesini onaylattık.
 2. Ziraat Bankasına 50 TL tutarında defter ücreti ödedik, dekontumuzu aldık.
 3. Emniyet müdürlüğünde parmak izimizi aldırdık.
 4. 2 adet 5×6 boyutunda biyometrik fotoğraf edindik.
 5. Tüm belgelerimizi A4 sarı zarfa koyup, ilgili birime gittik. Başvurumuzu yaptık (Belgeler tamamlandıktan sonra, yoğunlukta yoksa 15 dk. içinde halloluyor.

Pasaport işlemlerini de halledip beklemeye koyulduk. Görevli memure hanım 4 gün içinde pasaportumun çıkacağını söyledi bakalım bekleyeceğiz. Akıllı pasaportları belirttiğiniz adrese teslim ediyorlar aklınızda bulunsun. İmza karşılığı alınıyor. Şimdi en iyi yaptığımız şeyi yapıyor ve bekliyoruz…

Son dakika eklemesi. e-devlet üzerinden pasaportunuzun durumunu takip edebiliyormuşsunuz. Bu gece fark ettim. Şu an gördüğüm kadarıyla pasaportum bana ulaştırılmak üzere PTT’ye teslim edilmiş. Muhtemelen bu gün içerisinde elime ulaşacak (bu mesaj saat 02:41 civarında yazıldığı için bu gün). Sanırım 4 gün bilgisi tutacak gibi.

Devam Edecek…

2 thoughts on “Bölüm 2: Kabul Mektubum Geldi, Sonra

 1. Vize İşlemleri dedi ki:

  teşekkürler verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı

 2. emrw dedi ki:

  Adamin dibisin cok faydali guzel anlatmissin sagol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir