Bölüm 3: Vize, Seyehat Sigortası, Uçak Bileti

Vize Başvurusu

Yazı dizimizin ilk iki bölümünde genel olarak yapılacak işlemlerden ve kabul mektubunuz geldikten sonra yapılacaklardan bahsettik. Sıra geldi Polonya için vize işlemlerine başlamaya. Polonya Cumhuriyeti’nin ülkemizde iki yerde konsolosluğu var. Biri İstanbul diğeri ise Ankara. Şimdiye kadar okuduğum yorumlara göre Ankara konsolosluğu daha olumlu bir fikir oluşturmuş. Ben de işlemlerimi Ankara elçiliğinde halletmeye karar verdim. Hem Ankara bana yakındı hem de kardeşim Ankara’da olduğu için benim yerime işlemlerimi yapabilirdi.

Aslına işlemlerimi kendim halledip buraya yazmak fikrindeydim fakat elimdeki projeler sebebi ile buna fırsat bulamadım ve başvurumu kardeşime yaptırdım. Evet Polonya Elçiliği başka kişiler adına başvuru yapılmasına müsade ediyor. Fakat kargo ile başvuruyu kabul etmiyor. Polonya Vizesi için gerekli evrakların ne olduğu hakkında bilgiyi elçiliğin kendi sitesinden bulabiliyoruz. Erasmus kapsamında gidecek öğrenciler için istenen belgeler şunlar:

  1. Polonya D tipi uzun süreli vize müracaat formu üzerine 1 geçerli (yeni) fotoğraf (+ 1 adet yedek foto), vize formunda bulunan tüm soruların eksiksiz olarak doldurulduğu ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış vize formu (tüm sorular cevaplanmalıdır)
  2. Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren en az üç ay daha geçerli pasaport. Vize başvurularında pasaportun geçerlilik süresi, yabancının Polonya Cumhuriyeti’nden yapacağı çıkış tarihinden en az 3 ay daha uzun olmalıdır ve pasaportun ilk veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır,
  3. Pasaportun tüm dolu sayfalarının fotokopileri,
  4. Öğrenci belgesi,
  5. Polonya’da öğrenim görmeye hak kazandığınız üniversiteden öğrenci değişimi programı öğrencisi olduğunuza dair yazı veya davetiye,
  6. Üniversitenizden alacağınız Konsolosluğa hitaben yazılmış ve öğrenci değişim programı öğrencisi olduğunuza dair yazı – hibe alıyorsanız tutarı ve süresi de belirtilmelidir. Hibe almıyorsanız ebeveynlerin gelir durumunu gösterir belge ibraz edilir (Maaş bordrosu, emekli cüzdanı, banka hesap ekstresi, tapu fotokopisi vs.),
  7. Planlanan kalış süresini kapsayan tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve 30.000 Avro tazminat tutarındaki seyahat sigorta poliçesi.

Sayfada bulunan ek bilgiler ise :

4,5,6,ve 7.maddelerdeki belgelerin aslı ibraz edilirken fotokopileri verilir.

Vize müracaatı için pasaport sahibinin bizzat gelmesi gerekli değil, adınıza başka bir kişi başvuruda bulunabilir. Polonya vizesi için İstanbul Başkonsolosluğu’na veya Ankara Büyükelçiliği’ne başvurabilirsiniz. Posta veya kargo ile yapılan başvurular kabul edilmez. Ankara’da vize müracaatları hafta içi her gün, saat 10.00 – 12.00 arasında alınır.

Eksiksiz müracaat alındıktan sonra vize kararı en erken 4. iş günü verilir.

Toplam 7 kalemden oluşan başvuru listemizde ilk sırada başvuru formumuz yer alıyor toplamda 3 sayfadan oluşan bu formu BURADAN indirebilirsiniz. İndireceğiniz form Polonya D tipi uzun süreli vize müracaat formudur. 2, 3, 4 ve 5 numaralı maddede istenenleri zaten temin etmiştik. 6 numaralı madde için okulunuzda bulunan erasmus ofisinden, elçiliğe hitaben yazılmış bir yazı alacaksınız. Gelelim 7. maddeye.

€30.000 teminatlı seyehat sigortası yaptırmak için sigorta şirketlerine başvurmanız gerekiyor ve talep edilen tutarlar firmadan firmaya değişiyor. Reklam gibi olacak ama dolaştığım sigorta şirketleri içerisinde en uygun fiyatı HDI Sigorta verdi. 180 Günlük sigorta için toplamda 55 TL ödedim. Bulduğum en ucuz firma oydu. Sigorta başvurusu yaparken Pasaportunuzun da yanında olması gerekiyor unutmayın. Toplamda 10 dk içinde bu belgeyi temin edebiliyorsunuz. Size verilecek belgeler içinde İngilizce bir kopyasını istemeyi unutmayın. Elçiliğe bu ingilizce evrakla başvuruyoruz.

Yukarıda belirtilen belgeleri dosyalayıp kardeşime gönderdim ve kendisi benim için 17 Ocak 2011 tarihinde başvuru yaptı. Başvuruları saat 10:00 gibi alıyorlar, sabah biraz erken giderseniz işinizi daha çabuk halledersiniz. Kardeşimin bana belirttiğine göre o gittiğinde(9.30) 5 kişi önceden varmış. 6. olarak sıraya geçmiş fakat rezervasyon yaptıran bir kaç kişi ve araya kaynak yapan bir kaç kişi olduğu için (araya kaynak yapanlar kendilerine iyi hayır! duaları aldılar ama neyse konumuz bu değil) 10.kişi olarak içeriye girebilmiş ve birkaç dakika içinde başvuru işlemleri hallolmuş.

Bugün itibari ile 21 Ocak 2011 oluyor, 180 günlük, 1 Şubat 2011 ve 31 Temmuz 2011 tarihleri arasında geçerli olan vizemi almış bulunuyorum.  Toplamda 5 günde vize işlemimiz halloldu. Buradan Ankara’da bulunan Polonya Cumhuriyeti Büyükelçiliği çalışanlarına, işlemleri gerçekten hızlı tamamladıkları için çok teşekkür ediyorum. Zira başka ülkelere 18 Aralık 2010 tarihinde başvurup ta hala vizesi gelmeyen arkadaşlarım var.

Uçak Bileti

Normalde uçak bileti için vize tarihlerinin kesinleşmesi daha iyidir bu yüzden vize için ne kadar erken başvuru yaparsınız daha ucuza uçak bileti bulma şansınız artacaktır. Fakat benim gibi işlerinizi son anlara bırakanlardansanız daha fazla para ödemeye hazırlanın.

Uçak bileti bulma işi başlı başına ayrı bir olay. Bir kere en önemli şartımız nedir ? Tabiki en ucuz bilet. Bunun için de ne kadar önce bilet alırsanız ucuza bulma şansınız artar. Gördüğüm kadarıyla doğrudan uçuşlar oldukça pahalı, hele THY’ye hiç bulaşmayın. Hava yolu firma sayısı fazla olduğu için bize belirttiğimiz şartlar içinde arama yapacak bir site lazım. Dolaştığım bir kaç site içinde en kullanışlı bulduğun firma www.sonfiyat.com . Burada oldukça falza vakit geçirdim doğrusu. Uygun seyehat tarihleri, uygun varış saatleri ve en önemlisi uygun fiyatı bulmak için biraz çaba harcamak gerekti. En sonunda tam istediğim saatlerde ve bulabildiğim en ucuz fiyata ki kendisi 450TL oluyor, gidiş dönüş biletimi aldım. Neden gidiş dönüş derseniz tek yöne gidiş fiyatları oldukça yüksek. Yolculuk planım ise şöyle :

11 Şubat 2011 6.30 İstanbul-Atatürk Hava limanı (Lufthansa)

11 Şubat 2011 8.30 Almanya-Münih (Aktarma) Kalkış : 10.30(Lufthansa)

11 Şubat 2011 12.30 Polonya-Varşova

Dönüş yolculuğum ise LOT ile doğrudan Varşova-İstanbul arasında. Biletimi bir 10 gün önce alsaydım aynı güzergahta 370 TL ye uçak bileti bulabiliyordum. Aklınızda bulunsun ne kadar erken o kadar iyi. Onuda geçtim uçak biletleri aynı borsa gibi, bileti satın almak için 5 kez denedim ancak 5. de sistem onay verebildi. Yani anlık indirimler yada yükselişler olabiliyor ona göre. Nihayetinde biletimizi aldık. Bilet dediğimde elektronik posta adresime gelen bir ileti sadece :). Yazıcıdan çıktısını alıyorsunuz ve işte biletiniz hazır. Afiyet olsun efendim. Bu arada not uçağa binmeden önce “check-in” işleminizi yapmanız gerekiyor unutmayın. Bazı hava yolu firmaları internet üzerinden check-in işlemine izin veriyorlar bu sayede kolayca halledebiliyorsunuz.

Son olarak yurtdışına çıkış için devletimiz sağolsun! “yurtdışı çıkış har(a)cı” alıyor. Ödemeye mukabil de pul veriyorlarmış. Bu ödeme ve pul ile ilgili ekşisözlükten @ik ben een ster adlı kullanıcıdan geliyor :

atatürk havalimanında maliye veznelerinden veya 24 saat açık bankalardan alınabilecek gereksiz zımbırtı.

Şimdilik bu kadar. Bir sonraki yazımızda da kısmetse bavulumuzu hazırlayacağız.

Devam edecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir